FA Stalowa Wola i Star Starachowice zwycięzcami ostatnich turniejów eliminacyjnych w ramach rozgrywek piłkarskich pod nazwą „Świętokrzyskie Orły – otwarte mistrzostwa piłki nożnej o Puchar Wolnej Polski”. Młodzi adepci futbolu mogą już przygotowywać się do wielkiego finału, który odbędzie się w najbliższą sobotę w Kielcach.

Pogoda podczas turniejów w Sandomierzu i Starachowicach nie rozpieszczała zawodników, ale w ferworze walki nikt nie narzekał na warunki. Na starcie pojawiły się komplety drużyn, którym głośno kibicowali najbliżsi – rodziny i przyjaciele. Uczestnikiem zmagań mogą być chłopcy z rocznika 2011 i młodsi i dziewczynki urodzone w 2010 roku i młodsze. Imprezom towarzyszyły „Sportowe Pikniki Wolności”. Każdy mógł wziąć udział w specjalnie przygotowanych animacjach piłkarskich, konkursach i zabawach, które cieszyły się powodzeniem wśród zawodników, ale także licznie zgromadzonej publiczności.

Gospodarze turnieju w Sandomierzu byli dość gościnni dla rywali. Najlepszą z miejscowych drużyn  była Wisła Sandomierz I, która zakończyła zmagania na czwartym miejscu. Ekipa otrzymała również tytuł drużyny fair play. W półfinale miejscowi piłkarze musieli uznać wyższość drużyny FA Stalowa Wola. Rywale wygrali aż 6:1. Nie była to ich najwyższa wygrana tego dnia, więc nie dziwi tytuł króla strzelców dla ich zawodnika – Antoniego Tonderysa. Zespół wygrał wszystkie spotkania w turnieju, w finale pokonując Siarkę Tarnobrzeg 5:2. Na ostatnim stopniu podium stanął OKS Opatów, w którego składzie świetnie prezentował się najlepszy bramkarz zawodów – Jan Gajewski.

W Starachowicach rządziła z kolei miejscowa młodzież. W emocjonującym finale Star pokonał 3:2 zespół Młodzik Radom. Na podium stanęła też Juvenia Starachowice. O trzecim miejscu zadecydowały rzuty karne. W nich miejscowa ekipa była nieznacznie lepsza od zespołu PAS Skarżysko. Czwarty zespół został wyróżniony tytułem drużyny fair play. Królem strzelców turnieju został Marcel Kubicz z drużyny Gryfia Mirów, a najlepszym bramkarzem Alan Wiśniewskim z Młodzika Radom.

Możliwość sprawdzenia w sportowej rywalizacji, to nie wszystko co oferują turnieje. Ma to być przede wszystkim świetna zabawa, a także okazją do spotkania z idolami. Gościem specjalnym oraz animatorem podczas turniejów był Kacper Misztal, przez młode pokolenie znany jako QESEK. Udział we wspólnych zabawach, zrobienie wspólnego zdjęcia czy wzięcie autografu od popularnego youtubera dla wielu uczestników było spełnieniem marzeń. Szansa na ich zrealizowanie będzie możliwa także na wielkim finale w Kielcach.

W zaplanowanym na sobotę turnieju weźmie udział 16 drużyn, w tym po dwie najlepsze, z każdej miejscowości, gdzie rozgrywano turnieje eliminacyjne. Zespoły podzielono na cztery grupy. W pierwszej zmierzą się Star Starachowice, Siarka Tarnobrzeg, KS Niedzica oraz Pogoń Staszów II. W grupie B o awans do dalszej części rozgrywek powalczą KSZO 1926 Galactikos I, Baszta Rytwiany, OKS Opatów i PAS Skarżysko. Na finale nie zabraknie też Czarnych Połaniec, KSZO 1926 Galactikos II, Juventy Starachowice i Wisły Sandomierz (grupa C) oraz drużyn FA Stalowa Wola, Młodzik Radom, Pogoń Staszów I i AKS Busko-Zdrój (grupa D).

Początek zmagań na stadionie w Kielcach przy ul. Szczepaniaka 29 zaplanowano na godzinę 10. Najlepsze drużyny i piłkarze mogą liczyć na atrakcyjne nagrody i specjalne wyróżnienia. Nie zabraknie też pikniku, na którym z pewnością coś dla siebie znajdą uczestnicy, młodsze dzieci, ale także rodzice. Organizatorem cyklu „Świętokrzyskie Orły – otwarte mistrzostwa piłki nożnej o Puchar Wolnej Polski” jest fundacja Aktywni dla Polski.