Jak najlepiej połączyć sport i historię? W Warszawie odbyły się niezwykłe zawody lekkoatletyczne połączone z krzewieniem wiedzy historycznej o Bitwie Warszawskiej 1920 roku, nazywanej „Cudem nad Wisłą”. W imprezie o nazwie „Cud nad Wisłą 2022” udział wzięło kilkaset dzieci.

Niezwykłe sportowe popołudnie z historią Polski w tle zorganizowało Stowarzyszenie Wczoraj, Dzisiaj, Jutro. W hali lekkoatletycznej Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie rywalizowały dzieci z roczników 2007-2015 w biegach na 60, 200, 400 i 800 metrów, a także w skoku w dal i w skoku wzwyż.

Trzeba jednak dodać, że rywalizacja sportowa nie była jedyną atrakcją popołudnia, bo przygotowaliśmy cały szereg aktywności dla całych rodzin. Były to oczywiście animacje sportowe, ale również animacje historyczne. Nikt nie ma chyba wątpliwości, że wiedza historyczna buduje tożsamość narodową, więc jest bardzo ważne, by najmłodsze pokolenie ją znało. A dzieciaki chętnie się nią zainteresują, jeśli przedstawi się ją w atrakcyjny sposób – mówi Jędrzej Stęszewski, prezes Stowarzyszenia Wczoraj, Dzisiaj, Jutro.

We wszystkich konkurencjach indywidualnych do zdobycia były piękne okolicznościowe medale, a w pięciu konkurencjach rodzinnych – atrakcyjne statuetki. Przygotowano także m.in. animacje dla maluchów, a dużą popularnością cieszył się też kurs prawidłowego uprawiania nordic walking. Konkursy historyczne w znakomitej większości dotyczyły „Cudu nad Wisłą 1920 roku”, a także II Wojny Światowej.

Organizację zawodów dofinansowano ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.