Przed nami II Korespondencyjny Turniej Miast o Puchar Niepodległości. W pięciu miastach w październiku i listopadzie młodzi ludzie walczyć będą o atrakcyjne nagrody popisując się umiejętnościami sportowymi.

Dzięki specjalnym przelicznikom punktowym dzieci z wszystkich roczników zbierać będą punkty dla swojego miasta i walczyć o miano „Miasta-Mistrza”. Uczestnicy będą rywalizować w ośmiu konkurencjach, m.in. w piłkarskim slalomie zakończonym strzałem, biegu wahadłowym, rzutach do kosza, skoku w dal, czy biegu zwinnościowym „po kopercie”.

– Gwarantujemy świetną zabawę, zdrową rywalizację sportową, pamiątkowy medal i gadżety dla wszystkich uczestników, a także sportowe upominki dla najlepszych oraz puchar i nagrodę dla zwycięskiego miasta. Dodatkowo każdy z turniejów odwiedzi znany sportowiec lub olimpijczyk, który opowie dzieciom o swojej karierze, pokaże dobre strony uprawiania sportu i weźmie czynny udział w sędziowaniu turniejowej rywalizacji – mówi Rafał Wosik, prezes Fundacji Orły Sportu, która jest organizatorem turnieju.

Nad przebiegiem zawodów będą czuwać doświadczeni animatorzy, trenerzy, instruktorzy oraz sędziowie, by dzieci w bezpieczny sposób mogły świetnie się bawić. – W trakcie zajęć chcemy również przekazać uczestnikom turniejów jak najwięcej treści historycznych związanych z walką o niepodległość Polski oraz bohaterami, którzy o nią walczyli. W trakcie każdego z turniejów odbędzie się sportowa lekcja historii, w trakcie której młodzież pozna sylwetki lokalnych bohaterów oraz ich losy – dodaje Wosik.

W turnieju udział wezmą dzieci i młodzież w wieku od 6 do 15 lat, a w każdym mieście o punkty i wspaniałe nagrody walczyć będzie sto dzieciaków. Organizacja zawodów dofinansowana jest przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.