KSZO 1926 Ostrowiec Świętokrzyski i Czarni Połaniec zwycięzcami pierwszych tegorocznych rozgrywek w ramach „Otwartych Mistrzostw Piłki Nożnej o Puchar Wolnej Polski – Świętokrzyskie Orły”. Zawody zorganizowane w sobotę w Opatowie oraz w niedzielę w Staszowie cieszyły się ogromnym zainteresowaniem młodych adeptów futbolu. Młodych piłkarzy dopingowała sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu – Anna Krupka.

Choć jesień dała o sobie znać – pierwszego dnia przez opady deszczu, a drugiego niską temperaturę, to nikogo nie zniechęciło to do udziału w rywalizacji. Na starcie pojawiły się komplety drużyn, które były głośno dopingowane przez rodziny i znajomych. Młodzi piłkarze oraz towarzyszący im kibice w przerwach pomiędzy występami również nie mogli narzekać na nudę. Imprezom towarzyszyły „Sportowe Pikniki Wolności”. Każdy mógł wziąć udział w specjalnie przygotowanych animacjach piłkarskich, konkursach i zabawach, a także skorzystać z bogatej oferty cateringowej, pełnej lokalnych specjałów.

Na stadionie OKS-u Opatów bezapelacyjnym zwycięzcą został KSZO 1926 Ostrowiec Św., który w finale pokonał zespół KS Niedzica. Triumfatorzy dodatkowo zgarnęli tytuł króla strzelców. Najwięcej goli w Opatowie strzelił Marcel Budzeń. Drugi skład KSZO zajął w turnieju czwarte miejsce i otrzymał nagrodę fair-play. Podium uzupełniła ekipa UKS Baćkowice. KS Niedzica mogła być również zadowolona z postawy najlepszego bramkarza turnieju, którym został wybrany Hubert Regiec.

W Staszowie do walki o medale włączyły się miejscowe ekipy. W starciu o brązowy medal górą był pierwszy skład Pogoni, który okazał się być lepszy nie tylko na papierze. Drugi skład mógł cieszyć się z wygranej klasyfikacji fair-play. W finałowym spotkaniu zwyciężył zespół Czarnych Połaniec, pokonując Basztę Rytwiany. Bohaterami całego turnieju byli bramkarz triumfatorów Filip Dąbrowski oraz najlepszy strzelec, który reprezentował drugi zespół – Hubert Stępień.

Oprócz możliwości sprawdzenia się w piłkarskiej rywalizacji, turnieje są przede wszystkim świetną zabawą, a także okazją do spotkania z idolami. Gościem specjalnym oraz animatorem był Kacper Misztal, przez młode pokolenie znany jako QESEK. Możliwość udziału we wspólnych zabawach, zrobienie wspólnego zdjęcia czy wzięciu autografu od popularnego youtubera dla wielu uczestników było spełnieniem marzeń. Wszyscy zawodnicy, którzy brali udział w zawodach zostali odpowiednio uhonorowani. Nie zabrakło też specjalnych nagród dla najlepszych drużyn.

Kolejne turnieje eliminacyjne odbędą się w przyszły weekend. Młodzi piłkarze 25 września (sobota) przystąpią do rywalizacji w Sandomierzu, a dzień później, w Starachowicach. W finale w Kielcach, który odbędzie się w sobotę 2 października, wezmą udział po dwie najlepsze drużyny z każdej z miejscowości, reprezentant gospodarzy oraz dodatkowo trzy wybrane przez organizatorów ekipy spośród tych, które przystąpiły do eliminacji. Organizatorem „Otwartych Mistrzostw Piłki Nożnej o Puchar Wolnej Polski – Świętokrzyskie Orły” jest fundacja Aktywni dla Polski.