Wielki finał cyklu turniejów piłkarskich „O Puchar Niepodległości” coraz bliżej. Piąte z sześciu zaplanowanych eliminacji odbyły się w Ostaszewie, gdzie bezapelacyjnym zwycięzcą został zespół  Młoda Włocławianka Włocławek.

W rywalizacji mogą być brać udział dziewczynki z rocznika 2010 i młodszych oraz chłopcy z rocznika 2011 lub urodzeni w późniejszych latach. W dotychczasowych zmaganiach eliminacyjnych najlepsze okazywały się zespoły Gol Brodnica, Olimpia 2011 Grudziądz, Sparta Złotów oraz MUKS Bydgoszcz. Podobnie jak w poprzednich turniejach, w Ostaszewie zgromadziło się mnóstwo młodych adeptów piłki nożnej, którym towarzyszył tłum wiernych fanów. Bliscy, rodzina i przyjaciele, przez cały trwania imprezy głośno wspierali zawodników. W przerwach między spotkaniami piłkarze i kibice nie mieli czasu na nudę. Każdy mógł wziąć udział w specjalnie przygotowanych animacjach, konkursach i grach sprawnościowych.

W półfinale sobotniego turnieju zameldował się jeden reprezentant gospodarzy, drużyna z Włocławka oraz dwie ekipy z Torunia. Miejscowy Mustang przegrał z drużyną Młode Talenty Toruń 2:5. Jednostronny przebieg miał drugi mecz o finał – Młoda Włocławianka pokonała Włókniarza aż 10:0. Spotkania o medal również obfitowały w bramki. Druga drużyna z Torunia przegrała rywalizację o brąz z Mustangiem Ostaszewo 1:8. Na pocieszenie Włókniarzowi został tytuł drużyny fair play. Krystian Rosłaniec, z najlepszego zespołu gospodarzy, wywalczył tytuł króla strzelców. W finale zespół Młoda Włocławianka pewnie przypieczętował sukces. Młodzi piłkarze z Włocławka pokonali Młode Talenty Toruń 4:0. Na szczególne wyróżnienie zasłużył Gabriel Matusiak – najlepszy bramkarz całego turnieju.

Wszyscy zawodnicy oraz trenerzy otrzymali atrakcyjne upominki. Oprócz pucharów trzem czołowym zespołom wręczono vouchery na zakup sprzętu sportowego – odpowiednio o wysokości 1000 zł, 700 zł i 500 zł. Dwie najlepsze drużyny awansowały do finału, który odbędzie się 9 października w Białych Błotach. Tam wartość nagród wzrośnie – w zależności od zajętego miejsca będą to trzy, dwa lub tysiąc złotych. W sobotę 2 października w Skrwilnie odbędzie się ostatni turniej eliminacyjny. Organizatorem zmagań „O Puchar Niepodległości” jest fundacja Aktywni dla Polski.