Za nami już czwarty z sześciu zaplanowanych turniejów eliminacyjnych cyklu „O Puchar Niepodległości”. W Białych Błotach triumfowała drużyna MUKS Bydgoszcz.

W rywalizacji mogą brać udział dziewczynki z rocznika 2010 i młodszych oraz chłopcy z rocznika 2011 lub urodzeni w późniejszych latach. W poprzednich turniejach najlepsze okazywały się zespoły Gol Brodnica, Olimpia 2011 Grudziądz oraz Sparta Złotów. Turniej w Białych Błotach był kolejnym, który przyciągnął tłumy młodych adeptów piłki nożnej.

Wydarzeniu towarzyszył Sportowy Piknik Wolności cieszący się zainteresowaniem uczestników, ale także ich bliskich – przyjaciół oraz rodziny. Każdy mógł wziąć udział w specjalnie przygotowanych animacjach, konkursach i grach sprawnościowych, a także skorzystać z bogatej oferty zaplecza gastronomicznego.

– Ich główną ideą jest uatrakcyjnienie naszych imprez dla osób nie biorących udziału w toczących się rozgrywkach. Uczestnicy, którzy mają przerwę miedzy swoimi meczami mogą skorzystać z atrakcji przygotowanych specjalnie pod daną dyscyplinę sportową – mówi o Sportowych Piknikach Wolności Patryk Tyryłło, prezes Fundacji Aktywni dla Polski, która jest organizatorem turniejów i towarzyszących im atrakcji.

Na boisku walka o zwycięstwo toczyła się przede wszystkim między bydgoskimi drużynami, które zdominowały rywalizację. W pierwszej czwórce zameldowały się wyłącznie drużyny z tego miasta. W półfinałach Juventus Academy pewnie pokonał UKS Tęczę (5:1), a MUKS w podobnym stylu Chemika (5:2). Dość jednostronna była również walka o medal. Ostatnie miejsce na podium zajął Chemik, pokonując UKS Tęczę 4:1. Przegranym na pocieszenie pozostał tytuł drużyny fair play.

Finał był bardziej zacięty, lecz ostatecznie MUKS wygrał 4:2. Powody do radości miał też bramkarz drużyny Nataniel Binkowski, wybrany najlepszym w turnieju. Gospodarze mogli z kolei być dumni z Karola Kudłacika ze Spójni, który zdobył najwięcej bramek. Juventus Academy co prawda na końcu musiał przełknąć gorycz porażki, ale drugie miejsce zapewniło im udział w turnieju finałowym, gdzie będzie okazja do rewanżu. Kolejne turnieje eliminacyjne odbędą się w Ostaszewie (26 września) i Skrwilnie (2 października).

Wszyscy zawodnicy oraz trenerzy otrzymali atrakcyjne upominki. Oprócz pucharów trzem czołowym zespołom wręczono vouchery na zakup sprzętu sportowego – odpowiednio o wysokości 1000 zł, 700 zł i 500 zł. Dwie najlepsze drużyny awansowały do finału, który zaplanowano na 9 października. Na nim wartość nagród wzrośnie – w zależności od zajętego miejsca będą to trzy, dwa lub tysiąc złotych. Gospodarzem imprezy znów będą Białe Błota. Organizatorem turniejów „O Puchar Niepodległości” jest fundacja Aktywni dla Polski.