PAS Skarżysko zwycięzcą wielkiego finału rozgrywek piłkarskich pod nazwą „Świętokrzyskie Orły – otwarte mistrzostwa piłki nożnej o Puchar Wolnej Polski”. W decydującym meczu w Kielcach drużyna pokonała Juventę Starachowice. Gościem specjalnym imprezy była wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Anna Krupka.

Na ten moment młodzi adepci futbolu czekali od kilku tygodni. Finał poprzedzony był czterema turniejami eliminacyjnymi, które cieszyły się olbrzymią popularnością. Zawody rozegrano w Opatowie, Staszowie, Sandomierzu i Starachowicach. Dwie najlepsze drużyny z każdego z turniejów spotkały się w Kielcach. Organizatorzy zaprosili też inne, wyróżniające się w eliminacjach, kluby. Łącznie w finale wzięło udział 16 zespołów. Uczestnikiem zmagań mogli być chłopcy z rocznika 2011 i młodsi oraz dziewczynki urodzone w 2010 roku i młodsze.

Finałowi towarzyszył „Sportowy Piknik Wolności”. Każdy mógł wziąć udział w specjalnie przygotowanych animacjach piłkarskich, konkursach i zabawach, które cieszyły się powodzeniem wśród zawodników, ale także licznie zgromadzonej publiczności. Najwięcej emocji wzbudziła możliwość spotkania z najbardziej znanym piłkarskim tiktokerem. Łukasz Chwieduk to także finalista XII edycji „Mam talent”. Fani nie opuszczali go nawet na krok, aby nie przegapić żadnego z prezentowanych przez niego trików. Była również okazja do krótkiej rozmowy, zdobycia autografu czy pamiątkowego zdjęcia.

Turniej finałowy uświetniła swoją obecnością wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Anna Krupka, która nie kryła uznania dla poziomu organizacji turniejów „Świętokrzyskie Orły” oraz poziomu rywalizacji sportowej. Na boisku najlepsi okazali się zawodnicy drużyny PAS Skarżysko, choć do finału dostali się nie bez problemów. Po wygraniu wszystkich spotkań w grupie, w ćwierćfinale zmierzyli się z drugim składem Pogoni Staszów. W regulaminowym czasie padł bezbramkowy remis, ale późniejsi triumfatorzy byli lepsi w karnych. PAS lepiej wypadł w kolejnych spotkaniach, pokonując w półfinale KS Niedzicę 5:0 i w decydującym spotkaniu Juventę Starachowice 4:1. Podium zamknęli piłkarze Młodzików Radom, którzy wygrali z zawodnikami z Niedzicy 2:0.

Wszyscy zawodnicy oraz trenerzy otrzymali atrakcyjne upominki. Oprócz pucharów i nagród dla najlepszych drużyn, wręczono też wyróżnienia dla najlepszego strzelca oraz bramkarza. Najwięcej goli w finałowym turnieju „Świętokrzyskich Orłów” zdobył Adam Wólczyński z Juventy Starachowice, a na bramce najlepiej pisał się Hubert Regiec z KS Niedzicy. Ta ostatnia ekipa otrzymała też tytuł drużyny fair play.

Trzy tygodnie zmagań w ramach turniejów „Świętokrzyskie Orły – otwarte mistrzostwa piłki nożnej o Puchar Wolnej Polski” były dla młodych piłkarzy okazją, aby sprawdzić poziom swoich umiejętności na tle innych drużyn z regionu. Rozgrywkom towarzyszyły dodatkowe atrakcje, jak „Sportowe Pikniki Wolności”, ponieważ miał to być przede wszystkim czas dobrej zabawy, dla samych uczestników, ale też towarzyszących im kibiców. Formuła świetnie się sprawdziła i na pewno będzie kontynuowana w kolejnych latach. Organizatorem cyklu turniejów piłkarskich jest fundacja Aktywni dla Polski.