Świętokrzyskie Orły 2022 – Otwarte Mistrzostwa Piłki Nożnej o Puchar Wolnej Polski

Przed nami druga edycja największego w województwie świętokrzyskim piłkarskiego turnieju z udziałem piłkarzy do lat 11. Eliminacje w ramach turnieju Świętokrzyskie Orły 2022 – Otwarte Mistrzostwa Piłki Nożnej o Puchar Wolnej Polski rozpoczną się 4 czerwca w Końskich.

– Tym razem mecze eliminacyjne w duchu fair play, organizowane na najwyższym poziomie, rozgrywane będą aż w sześciu miastach cudownej Ziemi Świętokrzyskiej. Turniej z pewnością, tak jak rok temu, przykuje uwagę nie tylko młodych piłkarzy, ale trenerów, szkoleniowców, władz samorządowych i samych kibiców piłki młodzieżowej – mówi Patryk Tyryłło, prezes fundacji „Aktywni dla Polski”, która jest organizatorem cyklu. Do udziału w turnieju zaprasza Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu Anna Krupka, która objęła honorowy patronat nad mistrzostwami, oraz starostowie, prezydenci i burmistrzowie miast współgospodarzy turnieju.

– Z wielką radością wspieram tę inicjatywę, która łączy sportową aktywność z promowaniem patriotycznych postaw. Po ubiegłorocznej edycji, która zakończyła się wielkim sukcesem, liczę kolejny raz na wysoką frekwencję i dobrą zabawę dla dzieci. Jest bardzo ważne, by dzieci lubiły sportową aktywność, a właśnie dzięki takim turniejom mogą zakochać się w sporcie – mówi minister Anna Krupka.

Świętokrzyskie Orły 2022 to Otwarte Mistrzostwa Piłki Nożnej o Puchar Wolnej Polski, składające się z cyklu turniejów piłkarskich w kategorii do lat 11, które w czerwcu i we wrześniu odbędą się w województwie świętokrzyskim. W turniejach udział weźmie niemal półtora tysiąca dziewcząt i chłopców. Turniej rozgrywany będzie na sześciu stadionach w Świętokrzyskiem – eliminacje odbędą w Końskich (4 czerwca), Opatowie (11 czerwca), Ostrowcu Świętokrzyskim (25 czerwca), Starachowicach (27 sierpnia), Staszowie (10 września) i Jędrzejowie (17 września). Turniej finałowy cyklu zostanie rozegrany w ostatni weekend września. O jego organizację rywalizuje kilka miast w Świętokrzyskiem.

– Turnieje piłkarskie zostaną przeprowadzone na najwyższym poziomie organizacyjnym i sportowym ze znakomitą oprawą oraz masą atrakcji i niespodzianek. Wszystko po to, by jak najbardziej zachęcać dzieci do prawdziwej rywalizacji sportowej. Ceremonie wręczenia nagród będą godne finału Ligi Mistrzów, a podczas turniejów nikt nawet przez chwilę nie będzie się nudzić – dodaje Tyryłło.

Oprócz edukacji piłkarskiej, turnieje promują wzorce zachowań, które ważne są nie tylko na boisku, ale i w codziennym życiu. Wzorem ubiegłego roku każdy z turniejów będzie promował pamięć o regionalnych polskich bohaterach. Podczas zawodów upamiętnione zostaną postacie Wacława Króla, Adama Bienia, Jana Piwnika, ks. Kazimierza Sykulskiego i Stefana Artwińskiego. Nad przebiegiem zawodów czuwać będą doświadczeni animatorzy, trenerzy, instruktorzy oraz sędziowie. Wszystko po to, aby dzieci w bezpieczny sposób mogły świetnie się bawić. W przerwach między meczami i rywalizacją na boisku w ramach dodatkowej aktywności będzie można wziąć udział w Sportowych Piknikach Wolności.

Gośćmi specjalnymi oraz animatorami turniejów będą m.in. popularny youtuber Kacper Misztal – QESEK oraz Łukasz Chwieduk, zawodnik freestyle futbolu, który zaprezentuje masę swoich niezwykłych sztuczek. – Wszystkie drużyny otrzymają pakiety startowe, w skład których wejdzie posiłek oraz cenne sportowe upominki. Na najlepsze zespoły czekają medale, puchary oraz cenne nagrody w postaci pokaźnych voucherów na sprzęt sportowy – mówi prezes fundacji „Aktywni dla Polski”.

Zapisy do turnieju ruszyły na stronie internetowej www.aktywnidlapolski.pl, a o udziale w imprezach decydować będzie kolejność zgłoszeń. Udział w turniejach jest bezpłatny. Impreza współfinansowana jest ze środków Ministerstwa  Sportu i Turystyki.

W pierwszej edycji „Świętokrzyskich Orłów” do finału rozgrywanego w Kielcach awansowało 16 drużyn. W finałowym meczu młodzi zawodnicy Akademii Piłkarskiej PAS ze Skarżyska pokonali Juventę Starachowice 4:1. Najskuteczniejszym zawodnikiem turnieju okazał się Adam Wulczyński z Juventy Starachowice, a najlepszym bramkarzem został uznany Hubert Regiec z ekipy KS Niedzica. Drużyna z Niedzicy otrzymała również nagrodę Fair Play.