Drużyna Siarki Tarnobrzeg wygrała w trzeci turniej eliminacyjny cyklu Świętokrzyskie Orły 2022 – Otwarte Mistrzostwa Piłki Nożnej o Puchar Wolnej Polski. W imprezie udział biorą piłkarki i piłkarze do lat 11.

W finale zespół z Tarnobrzegu pokonał Galacticos Ostrowiec Świętokrzyski w rzutach karnych 3:2. Ostrowiecka drużyna, prowadzona przez byłego piłkarza KSZO Ostrowiec Św. z czasów gry tej drużyny w pierwszej lidze Krystiana Kanarskiego, nie wykorzystała szansy na triumf u siebie, bo choć miała mnóstwo sytuacji bramkowych to nie zdobyła ani jednego gola, a mecz w regulaminowym czasie gry zakończył się bezbramkowym remisem.

– Jestem bardzo szczęśliwa, że w turniejach „Świętokrzyskich Orłów” rywalizują tak wielkie tłumy dzieciaków, bo przecież w tym wieku aktywności fizycznej nigdy nie jest zbyt wiele. Jestem pod wrażeniem ambicji i umiejętności młodych adeptów piłki nożnej, którzy w Ostrowcu Świętokrzyskim musieli sobie radzić nie tylko z przeciwnikami na boisku, ale również z ogromnym upałem – mówiła Anna Krupka, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, która objęła turniej swoim honorowym patronatem.

Trzecie miejsce w turnieju zajęła drużyna Galaktycznych Kanarków, która w decydującym meczu pokonała ekipę Stara Starachowice 8:0. Zespoły z turniejowego podium odebrały vouchery na zakup sprzętu sportowego o wartości tysiąca, siedmiuset i pięciuset złotych. Puchar Fair Play trafił do Staru Starachowice, a specjalną nagrodę odebrali piłkarze Dublera Opole Lubelskie, którzy na turniej do Ostrowca Świętokrzyskiego pokonali najdłuższą drogę. Najlepszym bramkarzem turnieju wybrano Kacpra Walerysa z Galacticos, a najskuteczniejszym strzelcem, z dorobkiem dziewiętnastu goli, został Mikołaj Żelazowski z drużyny Galaktycznych Kanarków.

Podczas turnieju promowano pamięć o regionalnych, polskich bohaterach. Upamiętniono postacie Wacława Króla, Adama Bienia, Jana Piwnika, ks. Kazimierza Sykulskiego i Stefana Artwińskiego. Młodzi piłkarze mieli także okazję do spotkania z Łukaszem Chwiedukiem, mistrzem freestyle futbolu, który pokazał kilka swoich niezwykłych sztuczek, a także rywalizował z młodymi zawodnikami w grze jeden na jeden.

Świętokrzyskie Orły 2022 to Otwarte Mistrzostwa Piłki Nożnej o Puchar Wolnej Polski, składające się z cyklu turniejów piłkarskich w kategorii do lat 11, które w czerwcu i we wrześniu odbędą się w województwie świętokrzyskim. W turniejach udział weźmie łącznie niemal półtora tysiąca dziewcząt i chłopców. Turniej rozgrywany jest na sześciu stadionach w Świętokrzyskiem – za nami już eliminacje w Końskich, Opatowie i Ostrowcu Świętokrzyskim, a przed nami turnieje w Starachowicach (27 sierpnia), Staszowie (10 września) i Jędrzejowie (17 września). Turniej finałowy cyklu zostanie rozegrany w ostatni weekend września.