12 czerwca 2021 to dzień, w którym obiekt tenisowy WSG Yankee miał przyjemność gościć wszystkich miłośników sportu i aktywnej zabawy.

Ogólnopolski Tenisowy Dzień Dziecka 2021 z Fundacją Aktywni dla Polski,  został zorganizowany dla dzieci, rodzin oraz pasjonatów tego wyjątkowego sportu.
Forma pikniku rodzinnego z czynnym udziałem w turnieju tenisowym została ciepło przyjęta przez wszystkich uczestników i zaproszonych gości.
Pogoda zachęcała do uprawiania aktywności fizycznej, a atrakcje przygotowane przez organizatorów pozwalały wziąć udział w imprezie nawet przedszkolakom.

Najmłodsi uczestnicy imprezy zostali zaproszeni do współpracującego z Fundacją, Żłobka i Przedszkola „Łowcy Przygód”, gdzie wykwalifikowana kadra wychowawców przeprowadziła zajęcia z integracji sensorycznej w specjalnie przygotowanej do tego Sali oraz proste animacje ruchowe w tym zajęcia „Jogi dla malucha”.

Jak wspomniała Pani Katarzyna Kozak, właścicielka przedszkola – „Napawa nas wielką duma, że w naszym przedszkolu, gościmy tak dużą imprezę, mogąc nie tylko współtworzyć sportowy klimat, ale również zapewnić dostęp do miejsca, które pomaga dbać o prawidłowy rozwój oraz samopoczucie naszych podopiecznych jak i uczestników imprezy”.

Dzieci w kategorii wiekowej do lat 6 miały przygotowany program specjalny. Jedną z najistotniejszych kwestii, dla każdego dziecka jest dobra zabawa, radość z wykonywanych zadań oraz….nagrody. Nie mogło być inaczej i tym razem.
Każde dziecko które zapisało się na turniej, miało dodatkowe zadanie. Organizatorzy zaplanowali „Małe Igrzyska Olimpijskie”, gdzie zawodnicy przygotowane mieli ćwiczenia z takich dyscyplin jak: łucznictwo, rzuty do celu, badminton, piłka nożna, konkurencje tenisowe. Nad wszystkimi aktywnościami czuwał trener z ramienia WSG Academy, który wspierał oraz dawał wskazówki podczas zajęć pokazowych. Zwieńczeniem wszystkich zmagań był turniej tenisowy, gdzie wyjątkowo nie wyłoniono zwycięscy indywidualnego ponieważ zwycięzcą  były wszystkie  dzieci aktywnie biorące udział w zmaganiach na korcie. Wszyscy uczestnicy zostali wynagrodzeni za aktywność i zaangażowanie pamiątkowymi medalami oraz nagrodami od Partnera Fundacji – firmy Yonex.
Dyrektor turnieju, Paweł Marciszewski: „Mieliśmy początkowy obawy o frekwencję po tak długiej izolacji społecznej. Na szczęście okazało się,  że zarówno dzieci jak i rodzice spragnieni są  wydarzeń sportowych, gdzie oprócz sprawnej organizacji turnieju organizatorzy zapewniają dużo dodatkowych atrakcji towarzszących, żeby żadne dziecko niezależnie od wieku i umiejętności sportowych się nie nudziło. Udało nam się zapewnić konsultacje z dietetykiem, trenerem tenisa, animacje i konkursy z nagrodami dla  dzieci oraz pyszny i co najważniejsze zdrowy catering dla uczestników. Cieszymy się, że udało nam się zorganizować imprezę tak dobrze przyjętą przez dzieci i rodziców o czym świadczy blisko 150 uczestników biorących udział w różnych aktywnościach przez cały dzień, który okazał się prawdziwym tenisowym dniem dziecka ”

Kategoria do lat 8 to już rozgrywki zgodne z zasadami i wytycznymi Polskiego Związku Tenisowego dla kategorii czerwonej. Mecze odbywały się na skróconym korcie przez specjalne niższe siatki dopasowane do wieku uczestników. Nad poprawnością gier oraz ich sprawnym przebiegiem czuwali sędziowie na każdym z kortów. Znakomite zagrania, uśmiech i radość po każdym wygranym punkcie towarzyszyły młodym adeptom tenisa. Wśród dziewczynek mecz finałowy rozegrany został pomiędzy siostrami – czy to będą nasze nowe siostry Williams? Pola i Lena wspaniale sobie radziły, ale to Lena okazała się tym razem lepsza !
Ogólnopolski Tenisowy Dzień Dziecka rozgrywany był jeszcze w dwóch kategoriach wiekowych: do lat 10 oraz do lat 12.
Rywalizacja przebiegała zgodnie z duchem Fair Play.
Zawodnicy którzy zajęli miejsca na podium otrzymali okazałe puchary oraz nagrody rzeczowe.

Organizatorzy zadbali również o aspekty edukacyjne.
Każdy uczestnik otrzymał przygotowany na ta imprezę przez dietetyka sportowego  folder  o diecie młodych sportowców.
Dla spragnionych nauki oraz poznania tajników gry w tenisa, do dyspozycji był trener miejscowej Akademii, który zachęcał początkujących do rozpoczęcia nauki gry w tenisa, a tych bardziej doświadczonych konsultował, celem poprawienia techniki.

Kulminacyjnym punktem całego wydarzenia był pokaz, wraz z czynnymi warsztatami Fundacji Widzimy Inaczej. Osoby niewidome oraz słabowidzące pokazały wszystkim uczestnikom w jaki sposób można grać w tenisa z ograniczeniami udowadniając, że nie ma rzeczy niemożliwych. To było niesamowite przeżycie dla wszystkich zgromadzonych. Prezes Fundacji Robert Zarzecki „ Dziękujemy za zaproszenie z całego serca. Dla podopiecznych naszej Fundacji, szczególnie dzieci i młodzieży  to wielkie przeżycie  zaprezentować umiejętności, które nabywamy podczas regularnych treningów. Cieszymy się, że Blind Tennis dociera do co raz szerszej grupy ludzi”.

Prowadzący pokaz, włączając publiczność do czynnego uczestnictwa, pokazali, że nawet duże umiejętności tenisowe zapewniają gry w tenisa zgodnie z zasadami Blind Tennisa.
Tomasz – rodzic zawodnika: „Nieprawdopodobne, jestem pełen podziwu dla tych dzieci i dorosłych. Zmagając się z trudami życia codziennego, grają w tenisa i zdobywają medale na arenach międzynarodowych. Ogromny szacunek oraz wspaniała nauka dla naszych dzieci, że nie ma przeszkód, których nie da się przezwyciężyć.”

Uczestnicy mieli nie tylko zapewnione konsultacje, treningi, ale także catering z ciepłymi  posiłkami oraz zimne przekąski w tym lody.
Z okazji 100-lecia Polskiego Związku Tenisowego, przygotowana była wystawa plakatów przedstawiająca sylwetki polskich tenisistów, którzy w czasach okupacji i po niej, wykazali się heroizmem w obronie wolności swojej ojczyzny. Dzieci i rodzice zapoznali się z historią  Marszewskiego Włodzimierza w latach międzywojennych zawodnika kadry daviscupowej, w czasie wojny kapitana WP, po wojnie działacza  podziem-ia niepodległościowego, który został za swoją działalność skazany przez komunistyczne władze na karę śmierci. Uczestnicy turnieju mogli przeczytać o Ignacym  Tłoczyńskim  jednym  z  najlepszych  polskich tenisistów  okresu  między-wojennego, uczestniku Powstania Warszawskiego. Był plakat o  Warmińskim Przemysławie w latach 1928–1932 członku  kadry  narodowej, który walczył w obronie Warszawy jako dowódca plutonu.
Piotr Kopeć, wiceprezes zarządu Fundacji Aktywni dla Polski podsumowując całe wydarzenie powiedział:

„Zmęczone ale uśmiechnięte i szczęśliwe dzieci opuszczające kort to nagroda za trud organizacji takich imprez. Jesteśmy bardzo zadowoleni jako Fundacja z zainteresowania z jakim spotkał się  Ogólnopolski Tenisowy Dzień Dziecka 2021.  Z pewnością nie była to ostatnia tego typu impreza organizowana przez nas w Jankach, szczególnie że udało nam się nawiązać dobrą współpracę z miejscowym środowiskiem ludzi zaangażowanych w rozwój sportu.  Udział w kolejnych  wydarzeniach  promujących aktywny wypoczynek już zapowiedziała dyrekcja Szkoły Podstawowej im. Cypriana Godebskiego w Raszynie, która i w tym roku zachęcała uczniów oraz rodziców do udziału w turnieju. Fundacja Aktywni dla Polski za priorytet stawia sobie obecnie zapewnić dzieciom z różnych środowisk i miejscowości po  tak trudnym „pandemicznym” roku jak najwięcej możliwości wypoczynku w zdrowej, sportowej atmosferze. Jako były sportowiec, członek zarządu fundacji promującej sport oraz rodzic cieszę się, że mamy taką możliwość dzięki  dofinansowaniu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Dziękujemy naszemu partnerowi Polskiemu Związkowi Tenisa oraz wszystkim instytucjom i ludziom wspierającym Fundację  w tym  wolontariuszom za pomoc w organizacji całego wydarzenia.  Do zobaczenia za rok na Ogólnopolskim Tenisowym Dniu dziecka 2022 !”

RELACJA WIDEO Z TURNIEJU: KLIKNIJ TUTAJ

 

Wyniki:

w kategorii do lat 6 organizatorzy zapewnili wszystkim uczestnikom wspaniałe sportowe atrakcje związane z ogólnosportową Olimpiadą.
Na każdej sportowej stacji była możliwość poznania łucznictwa, badmintona, tor przeszkód, rzuty do celu oraz część główna – tenisowe animacje z trenerem WSG Academy ! Moc atrakcji i zabaw nie miała końca, każde dziecko otrzymało pamiątkowy medal oraz pyszne przekąski.
dziewczynki 6-8 lat 
I miejsce – Lena Kupcewicz
II miejsce – Pola Kupcewicz
III miejsce – Julia Sadowska
chłopcy 6-8 lat 
I miejsce – Stanisław Skulich – Piłat
II miejsce – Piotr Sobczak
III miejsce – Dymitro Shybanovski
dziewczynki 8-10
I miejsce – Bianca Szymańska
II miejsce – Barbara Strzelek
III miejsce – Lena Andrzejuk
chłopcy 8-10
I miejsce – Wojciech Kulpiński
II miejsce – Oliwier Iglik
III miejsce – Maksym Voltovych
dziewczynki 10-12
I miejsce – Iva Barbeitos
II miejsce – Jagoda Krzesińska
III miejsce – Matylda Bochnia
chłopcy 10-12
I miejsce – Maksymilian Tomczak
II miejsce – Nestor Naomiuk
III miejsce – Patryk Sadowski
 
NAGRODA FAIR PLAY
Nagrodę Fair Play za nienaganną sportową postawę oraz przyjacielskie podejście otrzymał JAN SZLĄZAK

Dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego oraz Sportu udział dla wszystkich uczestników był bezpłatny.

Galeria Wydarzenia