III Badmintonowy Maraton – Warszawa 2022 był kolejnym wielkim świętem dla miłośników gry w tę popularną dyscyplinę sportu. W klubie LAVO w Józefosławiu pod Warszawą znów zgromadziły się tłumy fanów badmintona.
– Kolejny raz zainteresowanie udziałem w turnieju było większe, niż nasze możliwości i w pewnym momencie musieliśmy zatrzymać zapisy. Cieszę się bardzo, bo już widać, że nasza impreza na stałe wpisała się do badmintonowego kalendarza w Polsce. Jest bardzo ważne, że do turnieju zgłosiło się sporo osób, które do tej pory nie były w żaden sposób związane z badmintonem. To pokazuje, że nasza impreza popularyzuje badmintona – mówi Patryk Tyryłło, prezes Fundacji Aktywni dla Polski, która zorganizowała trwającą blisko czternaście godzin imprezę.
W poszczególnych konkurencjach najlepsi byli Marcin Ciok i Anna Kopyt (gra podwójna mieszana), Maria Kopyt i Agata Żuraw (gra podwójna kobiet), Jacek Prędki i Krzysztof Walenda (gra podwójna mężczyzn), Daria Kordiukova (gra pojedyncza kobiet), Krzysztof Walenda (gra pojedyncza mężczyzn, gr. A), Irek Stacewicz (gra pojedyncza mężczyzn, gr. B), Dariusz Rudka (gra pojedyncza +55 lat) i Michał Kopania (gra pojedyncza +45 lat). Sporą atrakcją były deble rodzinne, podzielone na cztery kategorie. W rywalizacji par złożonych z dzieci powyżej lat 11 oraz taty lub dziadka najlepsi byli Jacek Prędki i Piotr Sasimowski, a w parach, w których grały mamy lub babce – Anna Arczyńska i Ewelina Arczyńska. Z kolei w parach, gdzie grały młodsze dzieci zwyciężyli – w parze z tatą lub dziadkiem – Dariusz Muc i Mikołaj Muc, a w parze z mamą lub babcią Anna Grams-Szalacha i Witold Grams-Szalacha.
– Nie mam żadnych wątpliwości, że warto jest organizować takie imprezy. Trzeba stwarzać Polakom możliwości uprawiania sportu i starać się ich zainteresować sportem. Dla nas najpiękniejszy jest badminton i jestem przekonany, że wiele osób, które tutaj po raz pierwszy wzięły udział w tak profesjonalnie zorganizowanym turnieju, pokocha ten sport – dodaje prezes Polskiego Związku Badmintona Marek Krajewski.
Partnerem turnieju była firma Yonex, najbardziej znany na świecie producent sprzętu do badmintona. – Rosnąca popularność badmintona bardzo cieszy, bo to przecież niezwykle atrakcyjny sport, w którym lotka, na tym najwyższym, światowym poziomie, potrafi pędzić z prędkością przekraczającą czterysta kilometrów na godzinę. W trakcie maratonu oczywiście było wolniej, choć poziom był naprawdę wysoki – mówił Grzegorz Melion, przedstawiciel firmy Yonex w Polsce.
Najlepsi zawodnicy otrzymali atrakcyjne nagrody i medale, a na wszystkich, którzy rywalizowali, czekały atrakcyjne pakiety startowe i pamiątkowe medale. Organizację III Badmintonowego Maratonu – Warszawa 2022 wsparło Ministerstwo Sportu i Turystyki.