Zespół Pas Skarżysko wygrał czwarty turniej eliminacyjny cyklu Świętokrzyskie Orły 2022 – Otwarte Mistrzostwa Piłki Nożnej o Puchar Wolnej Polski, który odbył się w Starachowicach. W imprezie udział biorą piłkarki i piłkarze do lat 11. Już 10 września kolejne zespoły wezmą udział w eliminacjach w Staszowie.

W finale drużyna Pas Skarżysko pokonała Orlęta Biernat Dachy Kielce. Kolejne miejsca zajęły Beniaminek Iłża i drugi zespół Pas Skarżysko. Najlepszym bramkarzem rozgrywek uznano Aleksandra Radka z Orląt Biernat Dachy Kielce, najdzielniejszą zawodniczą była Maja Woźniak (Pas Skarżysko II), MVP turnieju wybrany został Jan Tokarczyk (Pas Skarżysko I), a najlepszym strzelcem był Wiktor Ludew z Pas Skarżysko II. Nagroda fair play trafiła w ręce drużyny Beniaminka Iłża.

– To kolejna odsłona „Świętokrzyskich Orłów” i kolejny raz mieliśmy tłumy uczestników. Bardzo się z tego cieszę, bo wszystkim nam przecież zależy na tym, by młodzi ludzie uprawiali sport i żyli aktywnie. Brawa dla najlepszych, ale także dla pokonanych za ambicję i wolę walki – mówiła Anna Krupka, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, która objęła turniej swoim honorowym patronatem.

Zespoły z turniejowego podium odebrały vouchery na zakup sprzętu sportowego o wartości tysiąca, siedmiuset i pięciuset złotych. Młodzi piłkarze mieli okazję do spotkania z Łukaszem Chwiedukiem, mistrzem freestyle futbolu, który pokazał kilka swoich niezwykłych sztuczek, a także rywalizował z młodymi zawodnikami w grze jeden na jeden.

Oprócz edukacji piłkarskiej, turnieje promują wzorce zachowań, które ważne są nie tylko na boisku, ale i w codziennym życiu. W trakcie każdego z turniejów kultywowana jest pamięć o regionalnych polskich bohaterach. W Starachowicach podczas zawodów upamiętnione zostały postacie Wacława Króla, Adama Bienia, Jana Piwnika, ks. Kazimierza Sykulskiego i Stefana Artwińskiego. W przerwach między meczami i rywalizacją na boisku, w ramach dodatkowej aktywności, młodzi zawodnicy i kibice mogli wziąć udział w Sportowym Pikniku Wolności.

Świętokrzyskie Orły 2022 to Otwarte Mistrzostwa Piłki Nożnej o Puchar Wolnej Polski, składające się z cyklu turniejów piłkarskich w kategorii do lat 11, które od czerwca trwają w województwie świętokrzyskim. W turniejach udział weźmie łącznie niemal półtora tysiąca dziewcząt i chłopców. Turniej rozgrywany jest na sześciu stadionach w Świętokrzyskiem – za nami już eliminacje w Końskich, Opatowie, Ostrowcu Świętokrzyskim i Starachowicach. 10 września zawodnicy zagrają w Staszowie, a tydzień później w Jędrzejowie. Turniej finałowy cyklu zostanie rozegrany w ostatni weekend września.