Znamy już wszystkie drużyny, które zagrają w wielkim finale turnieju „O Puchar Niepodległości”. W ostatnim turnieju eliminacyjnym, który odbył się w Aleksandrowie Kujawskim, awans wywalczyły dwa zespoły z Włocławka – Młoda Włocławianka i Lider.

2 października w Gołubiu o zwycięstwo w całym cyklu powalczą zatem Olimpia Wtelno, Piłkarz Golub-Dobrzyń, Wda Świecie, Tucholanka Tuchola, Gol Chełmża, JSS Toruń, Gol Brodnica, Młode Talenty Toruń, MUKS Bydgoszcz, Juventus Academy Bydgoszcz, Młoda Włocławianka Włocławek i Lider Włocławek. Gośćmi specjalnymi finału będą byli reprezentanci Polski Radosław Majewski i Sławomir Peszko.

Zawsze z wielką radością oglądam mecze młodych adeptów piłki nożnej, bo widać w nich wielką pasję i wielką radość z gry w piłkę nożną. Czasem przypominam sobie moje początki i już teraz mogę powiedzieć, że zazdroszczę takich turniejów, jak ten „O Puchar Niepodległości”, bo w moich czasach nie było tak świetnie zorganizowanych imprez – mówi Sławomir Peszko, który w swojej karierze rozegrał czterdzieści cztery mecze w reprezentacji Polski.

W turnieju eliminacyjnym w Aleksandrowie Kujawskim najlepszym zespołem była Młoda Włocławianka, która w finale zwyciężyła drużynę Lidera aż 7:0. Trzecie miejsce wywalczył zespół Elany Toruń po rekordowym zwycięstwie 16:0 nad Akademią Piłkarską Reissa Bydgoszcz. Wcześniej w półfinałach Młoda Włocławianka pokonała Akademię Piłkarską Reissa 7:4, a Lider zwyciężył Elanę 2:1. Królem strzelców został Natan Konicki (Młoda Włocławianka Włocławek), a najlepszym bramkarzem uznano Filipa Rutkowskiego (Elana Toruń). Z kolei Puchar Fair Play trafił w ręce młodych piłkarzy Akademii Piłkarskiej Reissa Bydgoszcz.

W rozgrywkach „O Puchar Niepodległości”, organizowanych przez Fundację Aktywni dla Polski, biorą udział chłopcy z rocznika 2012 i młodsi oraz dziewczynki z rocznika 2011 i młodsze. W trakcie turniejów promowana jest pamięć o regionalnych polskich bohaterach, a w przerwach między meczami i rywalizacją na boisku można wziąć udział w Sportowych Piknikach Wolności. Wszyscy zawodnicy i trenerzy otrzymują atrakcyjne upominki, a trzy pierwsze zespoły w każdym z turniejów puchary i vouchery na zakup sprzętu sportowego sporej wartości. Gośćmi oraz animatorami turniejów są najpopularniejszy w Polsce piłkarski freestylowiec i Tik-Toker Luki Poland oraz youtuber Kacper Misztal – QESEK, którzy prezentują swoje niezwykłe piłkarskie sztuczki.

Udział w turniejach jest bezpłatny. Projekt jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.