Sportowe Turnieje dla Seniorów z polskimi Olimpijczykami – Ostrów Wielkopolski – Relacja

Sportowe Turnieje dla Seniorów z polskimi Olimpijczykami – Ostrów Wielkopolski – Relacja

Blisko 200 Seniorów wzięło udział w Sportowych Turniejach dla Seniorów z Polskimi Olimpijczykami. Najstarsza uczestniczka ma 91 lat!

 

Wszystko za sprawą realizowanego przez Fundację Aktywni dla Polski i Polski Związek Kół Gospodyń Wiejskich projektu pod nazwą Sportowe Turnieje dla Seniorów z polskimi Olimpijczykami.

W ramach projektu odbyły się trzy turnieje:

16 września seniorzy rywalizowali w Szkole Podstawowej nr 5 im. Marii Konopnickiej w Chełmie,
23 września w Woli Wiśniowskiej w powiecie staszowskim i 2 października w Ostrowie Wielkopolskim.

Turnieje organizowane były według jednej, specjalnie stworzonej instrukcji unifikującej ich przebieg, rywalizację oraz realizację. Seniorzy zmierzyli się między innymi w takich konkurencjach jak: rzut piłeczką do celu, celnościowy strzał na bramkę, ćwiczenia równowagi, slalom z kijem hokejowym i piłeczką, boccie, ćwiczenia z gumami fitness, zbijanie kręgli piłką czy nordic walking.
Konkurencje uzupełniły warsztaty fitness oraz zajęcia zumby. W trakcie wydarzenia fizjoterapeuci i trenerzy przygotowania motorycznego przeprowadzili wśród Seniorów test FULLETRON – tj; badanie sprawności fizycznej w wieku senioralnym. Pozwalał ona stwierdzić jak wygląda sprawność organizmu, zakres ruchu we wszystkich stawach ciała oraz siłę mięśni w stosunku do masy ciała. Ten test pokazuje również, czy ciało działa symetrycznie: czy lewa i prawa strona funkcjonują w ten sam sposób. Ocenia czy stawy pracują w pełnym zakresie ruchu oraz czy wzorzec ruchowy jest poprawny, co cieszy się dużą popularnością wśród uczestników.

Gościem wszystkich spotkań była Olimpijka Sandra Drabik.

– ,,To naprawdę imponujące w jakiej kondycji są seniorzy. Dla mnie to bardzo ciekawe doświadczenie móc wspierać ich w aktywności fizycznej. Cieszę się, że mogłam być częścią projektu i że seniorzy tak aktywnie w nim uczestniczyli – zarówno w tej części panelowej, kiedy zadawali pytania, jak i w części sportowej biorąc udział w konkurencjach” – mówi Sandra Drabik.

– ,, Cały czas rozszerzamy ofertę dla KGW, które są w Polskim Związku Kół Gospodyń Wiejskich. Staramy się by oferta obejmowała różne aktywności i różne obszary naszego kraju – nieustannie pozyskując środki na ten cel. Tym razem aktywność fizyczna wśród seniorów we współpracy z Fundacją Aktywni dla Polski, ale przed nami jeszcze aktywności artystyczne, rękodzielnicze czy kulinarne. Staramy się by Koła, które są w Polskim Związku Kół Gospodyń Wiejskich realnie czuły, że wspieramy ich w działaniach i zależy nam na ich rozwoju. Przynależność do Polskiego Związku Kół Gospodyń Wiejskich jest nieodpłatna – a na dziś jest nas już blisko 2000 KGW”. – mówi Katarzyna Korus – Prezes Polskiego Związku Kół Gospodyń Wiejskich.

Dla wszystkich uczestników zapewniony był poczęstunek, który przygotowują lokalne Koła Gospodyń Wiejskich, a także pamiątkowe medale i dyplomy.

Udział w wydarzeniu był bezpłatny.

Turnieje realizowane są w ramach projektu ,,Sportowe Turnieje dla Seniorów z polskimi Olimpijczykami” Fundacji Aktywni dla Polski w ramach dofinansowania z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w konkursie Aktywni +.

Patronat honorowy nad projektem objęła Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg, a także Wiceminister Sportu i Turystyki Anna Krupka.

Partnerami wydarzeń są Polski Związek Kół Gospodyń Wiejskich.